Dita Sudová

Pozitivní psychologie

​Pozitivní psychologie je poměrně nový směr v současné psychologii. Definoval ji v roce 1998 Martin Seligman spolu s Mihalym Csikszentmihalyim. Navazuje tak částečně na humanistickou psychologii 20.století, která už s pojmy jako štěstí a životní naplnění pracovala. Objevení silných stránek, vnitřních hodnot a talentu a jejich denní využívání vede spolu s dalšími faktory ke šťastnějšímu životu. Pozitivní psychologie zná návod ​a ukazuje protipól klasické psychologie, která se léta zaměřovala na nemoc nebo odchylku od normálu a více než potenciál a osobní vývoj ji zajímala léčba nemocí. Pozitivní psychologie přináší například i řadu tipů, jak předcházet mentálním problémům a jak s nimi pracovat bez pomoci léků (klasický případ lehčích forem deprese).

Pozitivní psychologii zmiňuji, protože ji v koučování využívám. Pomáhám klientům odkrývat tyto vnitřní zdroje, silné stránky, a práci zaměřujeme právě na ně. Ono to už tak bývá, že klient vyhledává kouče v situacích, kdy v životě dosáhl už mnohé, ale právě hluboko uvnitř sebe je pořád nějak nespokojen. A hledá ...hledá to své štěstí.


Pokud se chcete i vy dozvědět více, seznamte se například s knihou: Martin Seligman - Authentic Happiness. Kniha vyšla také v českém jazyce.