Dita Sudová

Jak najít správného kouče

​1.Výzkumy říkají, že hlavní roli hraje chemie, ať chceme nebo nechceme, s partnerem, který nás na transformační cestě bude doprovázet, si musíme sednout. Nebojte se tedy poslechnout vaši intuici.2. Hledejte profesionalitu. Ptejte se na vzdělání, které v této oblasti má, je to velmi důležité. Na trhu je mnoho lidí, kteří nabízejí tyto služby, ale bohužel neví, o čem mluví. Profesionální vzdělání je základ. Kouč, který prošel dobrým trénikem, musí absolvovat nejenom teoretickou, ale i praktickou průpravu a řídí se etickým kodexem. Co to pro vás znamená? Například to, že profesionální kouč odmítne koučovat své kamarády, ačkoli jim chce pomoci, a oni o pomoc žádají. Nebo to také znamená, že vám nebude radit. Správný kouč není od toho, aby dával rady. Divili byste se ale, kolik rádoby osob nazývající se “koučem”, toto dělá.
Setkala jsem se i takovými kouči, kteří vesele koučují a pak detaily z klientova života popisují na svém webu. Tak ani tudy cesta nevede. Zkuste si raději posbírat informace o vašem potenciálním kouči dopředu, na googlu se můžete dozvědět zajímavé informace.
Dobrý kouč není levná záležitost, proto mějte na paměti, že vzdělání v obasti koučování je zásadní.


3. Ptejte se na zkušenosti. Dobrý kouč má odkoučováno dost hodin a může Vám to doložit. Zkušený kouč má obvykle ještě cenné zkušenosti z jiného oboru, kde  v minulosti pracoval a kde byl úspěšný. Koučem se obvykle člověk stává ve středním věku, teprve pak má co nabídnout klientovi. Např. pro exekutivní koučování je opravdu dobré, pokud má kouč zkušenost z business prostředí.


4. První schůzka. Profesionální kouč ji dává zdarma a má připravený písemný kontrakt, abyste měli od začátku jasno, že to myslí vážně a sleduje vaše cíle. Klienti, kteří doposud opravdu nic o koučinku neví, tak mají možnost se svobodně rozhodnout a nejsou tlačeni platbou.


5. Osobnost kouče. Profesionální kouč vás nikdy nebude do ničeho tlačit, ale dodává vám odvahu a motivaci cílů dosáhnout. Máte-li pocit, že s vámi kouč manipuluje, zbystřete. 
Profesionální kouč vám dává prostor a vy mluvíte víc než on. Nikdy to není naopak. Pravděpodobně s vámi nikdy nepůjde na ryze soukromou akci, i když ho jistě zajímá váš osobní  život.