Dita Sudová

 

Koučka a personalistka Dita Sudová, která pracuje řadu let ve Velké Británii, srovnává nabídku zaměstnaneckých výhod na ostrovech a v Česku. Asi nejvíc ji překvapila nabídka služebních aut s nízkými emisemi - o tento benefit mají zaměstnanci obrovský zájem.

 

"Na silnicích v Británii jsou totiž už zavedené preferenční pruhy pro tato auta. Možnost použít tyto pruhy urychlí cestování v zácpách, ať už do práce nebo za soukromými účely. A firma si tím také splní svoji “green policy”," uvádí žena s více než desetiletou praxí na vysokých manažerských pozicích v HR odděleních nadnárodních korporací, jakými jsou například Accenture nebo Starwood.

 

Mezi další benefity, které v Česku zatím firmy nenabízejí, patří možnost brát si děti s sebou do kanceláře. "A flexibilní úvazky, které v tuzemsku zajímají nejvíce rodiče předškolních dětí, jsou na ostrově běžné pro rodiče s dětmi až do 16 let," vysvětluje Sudová, která sama tři děti má.

 

Liší se nějak benefity v Británii od toho, co nabízejí v firmy v Česku?

 

Ano, liší. Řekla bych, že v Británii jsou v nabídce kreativnější. Je také více ušitá na míru zaměstnancům a více v ní funguje rozmanitost nabídky neboli diverzifikace.

 

Pokud mám uvést nějaký příklad: jedna firma zavedla před dvěma roky pilotní projekt, který se mimochodem osvědčil. Nazvali ho “babies at work” - děti v práci. Společnost provozující taxíky povolila pracujícím, ať už mužům, tak i ženám, brát do práce své děti. Ty tak trávily čas vedle pracovního stolu s matkou či otcem, a to i na místech, kde si to jen těžko představujeme – třeba v call centru. Jeden obchodní řetězec měl zase v nabídce flexibilní pracovní čas pro prarodiče.

 

V současné době jsou hodně populárním benefitem zboží či služby na splátky pro zaměstnance. Jsou většinou na rok a zaměstnavatel nabízí určitý produkt levněji, než by ho zaměstnanec pořídil v obchodě. Dohodnutá částka se strhává z hrubé mzdy, je to daňově výhodné pro obě strany, proto je to tak oblíbené.

 

O jaké benefity mají v současné době zaměstnavatelé největší zájem?

 

Mezi tradiční benefity patří několik dnů navíc nad rámec řádné dovolené, permanentky do sportovních zařízení, různé druhy pojištění, životní, penzijní. Velmi oblíbeným benefitem, který využívá 86 procent zaměstnanců, jsou vouchery na jesle či předškolní zařízení pro rodiče s dětmi, protože jesle v Británii jsou velmi drahé, stojí až 1000 liber měsíčně.

 

Dá se říct, co je vůbec největší hit?

 

V Británii je nejpopulárnější nabídka flexibilních úvazků, a to opět pro různé generace, nejenom pro maminky s dětmi, jak je tomu u nás. Pro maminky s dětmi do 16 let je možnost pracovat na snížený úvazek daná ze zákona. Maminky s dětmi musí požádat písemně, nicméně firma velmi těžko hledá argumenty proti, kterými by, opět písemně, snížený úvazek zavrhla. Možností pracovat flexibilně je celá řada, takže si vybere každý. Firmy na nabídce flexibility staví svoji image a konkurenceschopnost.

Kdybychom sledovali hitparádu benefitů, mezi ty nejpopulárnější patří také pojištění u zubaře. V Británii si musíte zubaře platit.

 

Pak je to “cycle to work scheme”, což je program podněcující zaměstnance jezdit do práce na kole. Zaměstnanec má možnost si zapůjčit přes firmu, která je do celoplošného programu podporovaného vládou zapojená, kolo. Kolo je levnější (až o 42 %), zaměstnanci se postupně strhává sjednaná částka z hrubé mzdy na dohodnutou dobu. Ušetří tedy nejen na ceně kola, daních, ale i za každodenní jízdné. Na daních šetří i zaměstnavatel. Znám dokonce firmu, která jako benefit nabízí 15 minut z pracovního času na sprchu, pokud do práce přijedete na kole.

 

No a benefit, který je za poslední rok na vzestupu, je čerpání pohotovostního volna na pomoc starším lidem, hlavně rodičům a příbuzným. V Británii se hodně mluví o možnostech pro takzvanou sendvičovou generaci - zaměstnance od 40 let, kteří se starají o vlastní děti, a zároveň už i své rodiče, kteří potřebují jejich péči.

 

Je nějaká forma benefitů, která vás vyloženě překvapila?

 

Asi nejvíc finanční vzdělávání. Někteří zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům zvýšení povědomí o finančních otázkách, ať už takových, které se vážou k firmě, nebo jejich soukromým záležitostem. Jedná se například o praktické otázky - nákup nového auta, jak financovat svatbu, jak ušetřit na dovolenou, jak renovovat dům, povědomí o tom, jak fungují benefity nabízené firmou z finančního hlediska, jak postupovat při splácení dluhu. Proškolený zaměstnanec tak lépe pochopí i fungování firmy a její finanční otázky.

 

Jaké benefity dostávají manažeři firem na rozdíl od zaměstnanců? Jak je to s bonusy?

 

Obecně se to nedá specifikovat, lákavé jsou podíly a opce, bonusy, možnost studovat MBA hrazené zaměstnavatelem či další kvalitní vzdělávání, dobré značky firemních aut i k osobnímu použití, nadstandardní soukromá zdravotní pojištění pro manažera i celou rodinu, cestovní pojištění taktéž pro celou rodinu.

 

Jaký sektor z hlediska poskytování nových trendových benefitů je nejštědřejší?

 

Obecně bych to úplně nerozdělovala na sektory, ale zkrátka větší mezinárodní firmy jsou štědřejší. Průkopníky v nabídce nejoblíbenějšího benefitu – flexibilních forem práce – jsou historicky telekomunikační firmy British Telecom a Vodafone, velmi propracovanou nabídku má vždy i obchodní řetězec Asda nebo poradenská společnost Accenture.

 

Byla tu hodně řeč o flexibilitě, můžete více popsat, jak se to projevuje v uvažování firem?

 

Britské firmy už pochopily, že pokud chtějí vyhrát v boji o talenty, musí jejich nabídka obsahovat flexibilní pracovní možnosti na prvním místě. Pokud se v Česku diskutuje nabídka flexibilních možností zkrácených a flexibilních úvazků pro maminky s malými dětmi, v Británii je to dneska už diskuse o nabídce flexibilních pracovních míst pro všechny.

Existují například programy flexibilního odchodu do důchodu, kdy zaměstnanci před důchodem firma nabídne postupné zkracování pracovního úvazku, a on tím pádem má větší možnost cestovat, hlídat vnoučata. Firmy tím také jednoznačně ušetří. Mladší kolegové pak nečekají tak dlouho na povýšení, vědomosti senioři mladším kolegům předávají postupně a jednotlivé generace kooperují, nikoli soupeří.

 

V Británii je také hodně využívaná možnost pracovat z jiných míst než z kanceláře či domova. Jedná se zejména o kavárny typu Costa, kde jsou na tento typ “zaměstnanců” již dobře připraveni.

Moderní je také pracovat z míst speciálně k tomu určených, logisticky výhodných, jako je například klíčová tepna vlaků, londýnské nádraží St Pancras International, kde je vybudován speciální velký hot spot - něco jako luxusní internetová kavárna. Výhodu to má tu, že lidé ocení možnost necestovat v ranní či odpolední špičce, ale mají svobodu se rozhodnout, kde ten den chtějí pracovat a jak naložit se svým pracovním časem.

 

Jaké výhody od svých zaměstnavatelů očekávají maminky a rodiče s dětmi?

 

Funguje tu ideální systém. Maminky obvykle pracují dva až tři dny v týdnu. Vydělají si peníze, jsou neustále v obraze, co se děje na trhu práce a v jejich oboru, “vyvětrají” se od dětí, nejsou sociálně izolované. Těší se obvykle jak do práce, tak pak i domů za dětmi. Možnost pracovat na snížený úvazek nevyužívají pouze maminky malých dětí, ale běžně i maminky dětí náctiletých, pokud si to mohou finančně dovolit. Proti Česku mají v Británii rodiče o dost lépe vyvážený pracovní a osobní život.

 

(rozhovor s autorkou vedla Alena Kazdová)